umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Różnice między umową przedwstępną cywilnoprawną a notarialną.

9 sie

Dziś przestawimy Wam różnice między umową w formie cywilnoprawnej i notarialnej. W procesie sprzedaży nieruchomości, jedną z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego typu umowy przedwstępnej, która określa ramy transakcji. Przygotowaliśmy dla Was ten poradnik, aby pomóc zrozumieć różnice między umową przedwstępną cywilnoprawną a notarialną oraz wskazać, która z nich jest bardziej bezpieczna i dlaczego. Choć umowa cywilnoprawna może być tańsza i szybsza do zawarcia, umowa przedwstępna notarialna oferuje znacznie większe bezpieczeństwo prawne i ochronę interesów stron. Często słyszymy, że klienci boją się kosztów notarialnych. Pamiętaj, że współpracując z agentem nieruchomości możesz liczyć na zniżki wynegocjowane przez niego w kancelariach notarialnych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz lub zadzwoń do nas już dziś.

Różnice między umową przedwstępną cywilnoprawną a notarialną.

Umowa przedwstępna cywilnoprawna- zawierana w formie pisemnej pomiędzy sprzedającym a kupującym.


Zalety:

1. Prostota i szybkość: Sporządzenie umowy cywilnoprawnej jest stosunkowo proste i szybkie, co może być korzystne, gdy strony chcą szybko sfinalizować pierwszą fazę transakcji. 

2. Niższe koszty: Koszty związane z zawarciem umowy cywilnoprawnej są niższe, ponieważ nie ma konieczności angażowania notariusza.


Wady:

1. Mniejsze zabezpieczenie prawne: Umowa cywilnoprawna nie daje takiej samej pewności prawnej jak umowa notarialna, co może zwiększać ryzyko problemów przy realizacji transakcji.

2. Ryzyko unieważnienia: W sytuacjach spornych umowa cywilnoprawna może być łatwiej podważona. 

3. Przede wszystkim jednak umowa przedwstępna sprzedaży w formie cywilnoprawnej nie pozwala dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (czyli finalnego aktu notarialnego) przed sądem. Największe zabezpieczenie jakie mogą zrobić strony to zadatek. 


Umowa przedwstępna notarialna- zawierana w obecności notariusza, co nadaje jej szczególną moc prawną.


Zalety:

1. Większa pewność prawna: Umowa notarialna jest trudniejsza do podważenia w sądzie. Daje większą gwarancję, że obie strony dotrzymają swoich zobowiązań. 

2. Lepsze zabezpieczenie stron: Notarialna forma umowy minimalizuje ryzyko sporów i zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji, co jest szczególnie istotne przy sprzedaży nieruchomości.

3. Możliwość dochodzenia roszczeń: W przypadku niedotrzymania warunków umowy, można łatwiej dochodzić swoich praw, na przykład poprzez wpisanie roszczenia do księgi wieczystej.

4. Trzeba też wiedzieć, że roszczenia wynikające z zawarcia umowy przedwstępnej przedawniają się po roku od dnia, w którym miała być zawarta umowa przyrzeczona.

5. Przede wszystkim jednak umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego pozwala dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (czyli finalnego aktu notarialnego) przed sądem.


Wady:

1. Wyższe koszty: Sporządzenie umowy notarialnej wiąże się z wyższymi kosztami, które obejmują wynagrodzenie notariusza.

2. Więcej formalności: Proces zawarcia umowy notarialnej może być dłuższy ze względu na konieczność umówienia się na wizytę u notariusza. 


Znajdź swoje wymarzone miejsce z nami

Sprawdź nasze usługi i ofertę. Odkryj, jak możemy pomóc Ci znaleźć idealną nieruchomość.
Napisz do nas
Kontakt

Kontaktuj się z nami już teraz!